Uz sve kontroverze koje prate farmaceutsku industriju, odlična je vijest to što će nam u skorijoj budućnosti doktori umjesto tableta prepisivati i slušanje muzike.
Naime, istraživanja su pokazala da muzika tako duboko utiče na tijelo i psihu da zaslužuje svoju posebnu granu u medicini – muzikoterapiju.
Oni koji “liječe” melodijama tvrde da pomažu u simptomima koji se javljaju tokom liječenja karcinoma, djeci s poremećajima pažnje, osobama s psihičkim problemima, ali i mnogim drugim.
Neke bolnice na Zapadu odavno u hodnicima puštaju muziku kako bi se pacijentima olakšali bolovi i depresija.
Evo nekih od brojnih blagodati muzike.
Moždani talas – Istraživanja su pokazala da muzika sa snažnim ritmom može stimulisati sinhronizaciju moždanih talasa – brži ritmovi donose oštriju koncentraciju, a sporiji vas uvode u stanje potpunog opustanja.
Istraživanje je takođe otkrilo da koristi od slušanja muzike traju i posle što izvadite slušalice iz ušiju.
Disanje i brzina otkucaja srca – S promjenama u moždanim talasima, mijenja se i cijelo tijelo. Funkcije koje su pod kontrolom autonomnog živčanog ssistema poput disanja i otkucaja srca, takođe se mijenjaju u skladu s muzikom. To znači da će sporija muzika usporiti disanje i otkucaje srca i dovesti vas u stanje relaksacije.
Utjicaj na psihu – Muzika se koristi da čovjeka učini pozitivnijim i optimističnijim i drži ga podalje od depresivnih misli i anksioznosti.
Druge koristi – Muzika snižava krvni pritisak, osnažuje imunitet, opušta mišićnu napetost. Takođe, lagane melodije ublažavaju učinke hroničnog stresa.
Izvor:Metro
Leave a Reply