Pasivne kuće: Skuplje 15 posto, a uštede 90% režija

Ako u Beču sagradite pasivnu kuću Grad će vam dati subvencije od 201 e/m2, pa ne čudi što imaju 4600 takvih kuća. Austrija je zbog brojnih podsticaja postala lider pasivne gradnje u svijetu

Više od 600 pasivnih kuća sirom Evrope prošli vikend širom su otvorile vrata i ugostile brojne stručnjake, arhitekte, inženjere, graditelje, investitore te sve zainteresirane za niskoenergetske pasivne kuće. Na taj način u Njemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Luksemburgu, Italiji, Poljskoj, Francuskoj, Slovačkoj, Belgiji, Holandiji, Švedskoj, Irskoj, Rumuniji, Mađarskoj   proslavljeni su Dani pasivne kuće koji se redovno održavaju već 18 godina.

Punoljetnost pasivnih kuća, dobro izolovanih kuća koje godišnje troše oko 15 kWh/m2 ili litru lož ulja po kvadratnom metru (odnosno 80 do 90 % manje energije od klasične),

– Prema našim studijama 2015. godine godišnje će se graditi 48.000 pasivnih kuća, odnosno smatramo da će gotovo sve zgrade koje se budu gradile biti pasivne – rekao je Roberta Schild, objasnivši da je Austrija, iako je jedna od manjih evropskih zemalja koja ima tek osam miliona ljudi, lider po pasivnim kućama u Evropi i svijetu. Razni podsticaji – Razlozi su jednostavni, a oni leže u podsticajima za gradnju i rekonstrukciju. Ako gradite kuću ili renovirate stan, kuću, poslovni prostor, školu, vrtić ili bilo koju zgradu u Beču, od lokalne zajednice dobićete podsticaj od 201 euro po kvadratu, ali samo ako ćete graditi ili obnavljati po načelima pasivne gradnje. Ako naprimjer  rekonstrukciju ili gradnju radite na području Vorarlberga, dobit ćete podsticaje od 149 eura/m2, u Tirolu 50, a u Salzburgu, najmanje, 15 eura po kvadratu.

U većini slučaja ta dodatna ulaganja za gradnju pasivne kuće, koja u Austriji iznose oko 10 posto, građanima su pokrivena zbog spomenutih subvencija, pa naravno da svi žele graditi pasivne kuće jer žive u zdravijem ambijentu koji značajno manje zagađuje prirodu i troši energenata i pritom imaju drastično niže režije za grijanje i hlađenje – objasnio je Robert Schild. Kroz razne prikazane primjere ispada da gradnja pasivne kuće ili rekonstrukcija postojeće košta od 120 do 223 eura po kvadratu više nego gradnja klasičnih zgrada, a profesor Ljubomir Mišćević s Arhitektonskog fakulteta kaže da je kod nas gradnja  pasivnih kuća oko 15 posto skuplja nego onih običnih. Diktira nam EU Razloge zašto bi trebalo graditi niskoenergetske pasivne kuće leže prvenstveno u očuvanju prirode te smanjenju potrošnje energije, kao i smanjenju emisija CO2, a za pojedinca koji se odluči za gradnju drastično niže režije za grijanje, hlađenje i potrošnju električne energije.

To bi se moglo drastično promijeniti. No, na gradnju pasivnih kuća obvezuje nas i Evropska Unija koja je prije godinu dana donijela rezoluciju po kojoj sve zgrade koje se budu obnavljale ili gradile u Evropskoj Uniji od 2011. godine moraju biti energetski efikasne (dakle, uvest će se znatno stroži propisi o potrošnji energije u zgradarstvu). Engleska je svojevoljno išla i korak dalje te je od 2016. uvela direktivu po kojoj će sve nove zgrade koje se od tada budu gradile morati imati nultu emisiju gasova, a na nivou Evropske Unije nova pooštrenja zakona slijede 2018. godine.

Dakle, za devet godina sve nove zgrade mora će proizvoditi dovoljno energije za svoje vlastite potrebe, a cilj je da se do 2020. godine smanji potrošnja energije i emisija gasova za 20 posto te da se ujedno poveća upotreba obnovljivih izvora za 20 posto – rekao je Mišćević, dodajući kako se u očuvanje prirode i energenata odnedavno uključila i Amerika te da će biti vrlo zanimljivo vidjeti koje će nove zaključke i odredbe donijeti UN u sklopu konferencije o globalnim klimatskim promjenama

Nije tako teško… Ako neće milom, hoće zbog EU, zaključak je koji se može izvesti iz ovih izlaganja. No, jednako tako treba zapamtiti riječi austrijskog stručnjaka R. Schilda koji kaže da pasivna gradnja nije ni tako skupa niti komplikovana, samo treba krenuti…

Prave adrese Informacije o pasivnim i niskoenergetskim kućama mogu se dobiti na brojnim web stranicama, a preporučujemo:

www.passivhausprojekte.de

www.ig-passivhaus.de

http://www.energetska-efikasnost.undp.hr/

http://www.passivehouse.us/passiveHouse/PassiveHouseInfo.html

http://www.passivhaus.org.uk/

http://www.passiv.de/ http://www.passivhaus.de/ 

Kanal MOST-a

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: