Poznata je staroslovenska izreka koja kaže da Crveni luk liječi 7.bolesti. U savremenoj fitoterapiji govori se od 15 ljekovitih svojstva i tridesetak vrsta oboljenja kod kojih ova biljka pomaže.
Porijeklo crvenog luka je iz srednje Azija, Turkmenistan, Afganistan i Iran.U naše krajeve prenesen je u srednjem vijeku .
Aktivna komponenta crvenog luka je alil-propil disulfid, zbog čega ima karakterističan miris i ukus, pa zatim flavonoidi (kvarcetin), hrom i C-vitamin.
LJEKOVITA SVOJSTVA:
– Poznati diuretik jer vrlo efikasno izbacuje tecnost iz organizma, pa se zbog toga preporučuje oboljelima kod artritisa, reumatizma, gihta, kod problema bubrega i otežanog mokrenja. Isto se koristi kod upale mokraćne besike i upale prostate.
– Regulise varenje i tako pospješuje izlučivanje zeludacnih sokova i poboljšava apetit
– Zajedno sa bijelim lukom najčešće se spominje kod održavanja zdravlja srca i krvnih sudova.Te djelotvorne materije u luku pomažu u smanjenju povišenog nivoa holesterola i homocisteina u krvi i do smanjenja krvnog pritiska.
– Od davnina poznat prirodni antibiotik i antiseptik. U vremenu prehlade i gripe ima pozitivno djelovanje na organizam zahvaljujući prisutnosti vitamina C, kvercetina i izotiocijanata.
– Osobama koje pate od opstipacije (zatvora) luk pomaže pri regulaciji rada crijeva i redovnosti stolice.
– U crvenom luku ima biljnog hormona sličnog inzulinu pa je on poželjna namirnica na dijabetičkom jelovniku.
– Isto tako postoji primjena u fitokozmetici: za njegu kose, također za njegu lica i noktiju.
– Koristi se u terapiji mršavljenja, kod redukcijske dijete
Ne bacajte zelene listove mladog luka, oni su izuzetno vrijedna namirnica.U njima nalazimo znatnu količinu vitamina C, beta karotina (provitamina A), kalijuma, fosfora i natrija.
Poznati francuski travar Messegue govorio je da je crveni luk pokretačko gorivo za sportiste.
Graditelji egipatskih piramida dobivali su snagu iz crvenog luka kojeg su svakodnevno jeli u velikim količinama.
IZVOR:Blog
To je super!